Otomobiliniz için  şüphesiz en önemli bölümlerinden biri  frenleme sistemidir. Bir araçta fren sistemi ne kadar güçlü ve etkiliyse o  araç da o kadar güvenlidir diyebiliriz.

Günümüzün bütün  modern araçlarında disk  frenler kullanılır. Fren pedalına bastığınızda sistemdeki hidrolik sıvının yerini değiştirmiş olursunuz, bu değişim fren disklerine bir piston yardımıyla iletildiğinde araç disk üzerindeki sürtünme kuvvetinin etkisiyle yavaşlamaya başlar. Ne kadar fazla güç uygularsanız disk o kadar baskıya maruz kalır ve tekerleğin dönüş hızı yavaşlar. Disk frenler birçok arabada önde yer alır fakat günümüzde dört tekerlekte de bu tip  frenler kullanılmaya başlanmıştır.

Disk  frenlerin asıl önemli olduğu yer ön taraftır. Çünkü  frenleme en iyi ön tekerlekler vasıtasıyla yapılır. Bunu şöyle açıklayabiliriz,  hareket eden bir nesneyi yavaşlatmaya başladığımızda eylemsizlik prensibine göre kütle  hareketini devam ettirmek ister. Eğer siz bu harekete izin vermezseniz, nesnenin ağırlık merkezi öne kayar. Nasıl araba içinde otururken  fren yapıldığında istemsiz olarak ileri doğru bir  hareket yapıyorsak, aynı şekilde araç da öne doğru eğilim yapar. Bu eğilimi ve ön kısma yaklaşan ağırlık merkezini durdurmanın en etkili yolu da ön tekerleklerin durdurulmasıdır.

© Her hakkı saklıdır. 2016 Isparta Fiat Özel Servisi.